Kokoukset, tapahtumat ja projektit

Kevätkokous  22.3.2024

Haukipudas-seuran  kevätkokous pidettiin  22.3.2024  klo 17  Haukiputaan  yhteisötilassa ( ent.asukastuvalla , Jokelante 1).  Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat. Kokouksen jälkeen  keskusteltiin   uudistetun Kotiseutumuseon avauksesta ja kesän 2024 Puttaalaiset pihapiirit  - tapahtumista.


Sahatyölle- muistomerkki

"Sahatyölle" -muistomerkki paljastettiin Martinniemessä 8.11.2023.  Muistomerkki kunnioittaa Haukiputaan alueen  sahoilla työskennelleiden ihmisten työtä ja alueen sahateollisuuden perinnettä. Muistomerkin on suunnitellut kuvataiteilija Sanna Koivisto.

Puttaan pihapiirit - tapahtumia ja  tutustumiskierroksia on järjestetty vuosina 2021, 2022 ja 2023. 

Linkeistä voi  katsoa Puttaan pihapiirejä  esitteleviä dronevideota.

Kellontörmän pihapiiri  Haukiputaan Jokikylässä  https://youtu.be/zOOrlEWT2MY  

Siipolan pihapiiri  Haukiputaalla Martinniemessä  https://youtu.be/l90XqO3sWlE 

Haukiputaan Perinnepolulla - projekti

Kirkonseudun alueesta on vuonna 2021 valmistunut kirjanen ja dronella kuvattu video. Teoksissa esitellään kulttuuriperintöpolkua, alueen   rakennuskantaa ja seudulla vaikuttaneita merkkihenkilöitä.  Katso  dronevideo.  Kuvagalleriassa on  kirjasen sisältämiä historiallisia kuvia.  

Kotiseutuaktiivi Martti Asunmaasta tuli seuran 2. kunniajäsen 17.1.2021.

 Huomionosoitus myönnettiin hänelle kiitokseksi ansiokkaasta ja pitkäaikaisesta toiminnasta kotiseudun hyväksi. 

Kotiseutu yläilmoista käsin – projektin videot on julkaistu

Videosarja Kiiminkijoen maisemista ja Haukiputaan sahaperinteestä on julkaistu vuonna 2021. Linkeistä pääset katselemaan videoita.

 Asemakylältä kohti Niemeläntörmää

   Niemeläntörmältä  Santaholmalle

 Martinniemi ja Halosenniemi